Podzimní rytí zahrady: jak připravit půdu na jaro

 

Rýt či nerýt (no-dig gardening), toť otázka. Otázku, která parafrázuje slova Shakespearova Hamleta, kralevice dánského, na Poporostem.cz nevyřešíme, záleží na stavu půdy ve vaší zahradě, osobních preferencích a spoustě dalších okolností. Co ale vyřešit můžeme - vybavíme vás skvělým nářadím, ať jste vyznavači hluboké orby nebo naopak záhonů bez rytí. 

 

Kdy se pustit do rytí záhonů?

Správným načasováním pro rytí záhonů je podzim. Čím později, tím lépe. Jednou z předností rytí totiž je to, že na povrch doslova vyrýpnete škůdce přezimující v půdě a mráz je zahubí. Na podzim je ale riziko, že půda bude hodně mokrá a těžká. Na záhony se proto vrhněte během slunečného dne, když není půda rozbahněná.

Jak se ryje záhon?

Většinou je ideální rýt na výšku jednoho rýče, což odpovídá přibližně 20-30 cm. Takto hluboké rytí provzdušní půdu a pomůže vyrýpnout kořeny plevelů, které by na jaře mohly znovu vzejít. Tato hloubka je také optimální pro zarývání organického materiálu (koňský či kravský hnůj, zelené hnojení, kompost), který se během zimy rozloží a obohatí půdu o živiny. Asi není potřeba říkat, že rytí je dost náročnou fyzickou aktivitou, a proto máme na Poporostem i odlehčenou verzi klasického rýče

Čím nahradit rytí?

Na zahradě to není tak, že byste buď ryli anebo neryli. Fajn kompromisem mezi těmito přístupy je provzdušňování půdy rycími vidlemi nebo tzv. boradfork vidlemi (Grelinette). Příznivce zahradničení bez rytí potěší, že při tomto způsobu nedochází k převracení půdy a prohazování vrstev, což bývá častým terčem kritiky klasického rytí. Zároveň ale účinně odstraníte plevel a snadno do půdy dostanete výživu v podobě hnoje, kompostu nebo zeleného hnojení.

Mám zrytý záhon nějak upravovat?

Po rytí není nutné půdu nikterak rozbíjet nebo jinak upravovat. Naopak, nechte celé velké kusy zeminy vcelku - během zimy promrznou, což pomůže rozbít jejich strukturu. Na jaře pak bude snazší záhony hráběmi upravit.

Kdy je pro podzimní rytí vhodnější použít rýč?

Rýč je ideální nástroj pro většinu běžných zahradních půd. Používá se především pro hluboké rytí záhonů a k převracení půdy. Je účinný zejména tam, kde je půda kompaktní nebo těžší (jílovitá). Ostrý rýč snadno prořízne ztvrdlou zem a umožní lepší přístup k hlubším vrstvám půdy.

Kdy je lepší sáhnout po rycích vidlích?

Vidle jsou vhodné pro lehčí písčité půdy a půdy bohaté na humus. Použijte je také v případech, kdy chcete půdu pouze jemně prokypřit, aniž byste narušovali její hlubší vrstvy. Vidle jsou obzvláště užitečné i při práci v kamenité půdě. Jsou také vhodné pro zapracování kompostu či hnoje do půdy.