Jaro je tu a s ním také potřeba dát do kondice půdu v záhonech, vyvýšených záhonech nebo truhlících. Bez živin se můžete snažit pěstovat cokoliv, ale výsledek bude dost nejistý. Čím na jaře hnojit záhony? Kdy a jak?
Kdy je správný čas na jarní hnojení?
V českých podmínkách se s hnojením začíná obvykle od března do května – podle počasí a nadmořské výšky. Důležité je, aby půda nebyla přemokřená ani zmrzlá a její teplota se držela alespoň kolem 5 – 7 °C.
Obecně platí:
- Záhony hnojíme dříve, ideálně ještě před výsadbou – abychom půdu obohatili a připravili.
- Sazenice přihnojujeme až po přesazení, ať už do větších sadbovačů nebo na finální stanoviště.
Jaká hnojiva na jaře použít? Vyberte si podle typu záhonů, rostlin nebo svých možností
V Poporostem.cz se zaměřujeme výhradně na udržitelné zahradničení, proto následující tipy budou z ranku přírodních hnojiv:
- Kompost - univerzální varianta, obohacuje půdu o humus a zlepšuje její strukturu. Navíc je to ta nejpřirozenější forma výživy záhonů, kterou si můžete tvořit svépomocí a zadarmo.
- Hnůj - teď na jaře nepoužívejte čerstvý hnůj, ale jen dobře uleželý nebo peletovaný. Dodá půdě dusík, fosfor i draslík. Vhodný je libovolný s výjimkou prasečího.
- Slepičince - pro chovatele slepic další snadno dostupné hnojivo. Nechte je zkvasit a vyrobte si z nich vlastní jíchu. Jen pozor, ať ji dostatečně naředíte.
- Dřevěný popel - obohatí půdu o celou řadu minerálů, zeminu lehce dezinfikuje a zejména zelenina ho v záhonech ocení.
Organická hnojiva mají celou řadu výhod: půdu je v podstatě nemožné jimi přehnojit, uvolňují se ale pomalu, proto je dobré půdu přihnojovat častěji.
Každý druh rostlin a zeleniny má trochu jiné nároky na živiny. Záleží nejen na tom, co pěstujete, ale také na tom, jakou má vaše půda výchozí kvalitu. Pokud si nejste jisti, obecně platí, že kompost jako základ nikdy neuškodí.
Hnojení podle typu plodin: co ocení která zelenina
Možná už jste někdy slyšeli o rozdělení zeleniny do tratí. Nejčastěji se používá označení 1. - 3. trať, přičemž zelenina třetí trati potřebuje nejméně živin, naopak zelenina první trati nejvíc.
- Listová zelenina potřebuje především dusík, který podporuje růst listů. Zhruba 3 týdny před výsadbou můžete do půdy přidat kompost nebo hmyzí guano. Naopak pozor si dejte na přehnojení dusíkatými hnojivy, rostlina by překotně rostla na úkor chuti.
- Kořenová zelenina potřebuje převahu draslíku a fosforu pro zdravý vývoj kořenů. Až budete záhon rýt (u kořenové zeleniny se to vyplatí, potřebuje do hloubky kyprou půdu), zapracujte do něj pelety z koňského hnoje v množství hrsti na metr čtvereční. Budou se postupně uvolňovat a dodávat živiny až po dobu 3 měsíců. Naopak se vyhněte čerstvému hnoji, ten by podpořil větvení kořenů a ztrátu chuti.
- Plodová zelenina je na živiny opravdu náročná. Záhon se před výsadbou vyplatí vyživit vyzrálým hnojem nebo kompostem, vyplatí se také na dno každé výsadbové vhodit čtvrt hrsti pelet z koňského hnoje. V průběhu sezóny pak rostliny jednou za 14 dní přihnojujte ať už zapícháním peletek z koňského hnoje kolem každé rostliny nebo zapracováním hmyzího frassu.
- Bylinky jsou obvykle velmi nenáročné na živiny, proto bylinkovou zahrádku buď vůbec nehnojte nebo jen jednou ročně přídavkem trochy kompostu.
Hnojení květin, trvalek, stromů a keřů
Zahrada není jen o zelenině – i okrasné rostliny a ovocné dřeviny si zaslouží správnou péči. Správné hnojení jim pomáhá lépe kvést, růst a odolávat chorobám.
- Letničky a balkonové květiny mají krátkou, ale intenzivní sezónu. Aby bohatě rostly a krásně kvetly, potřebují relativně dost živit. Už při výsadbě můžete smíchat substrát s kompostem v poměru 1:1, v průběhu sezóny se vyplatí zalévat je buď naředěnými slepičinci nebo k nim přidávat koňský hnůj v peletách.
- Trvalky ve většině případů ocení jarní přídavek kompostu lehce zapracovaný do půdy nebo jim můžete dopřát poprašek z hmyzího frassu. Vždy se ale řiďte požadavky na výživu jednotlivých rostlin.
- Ovocné stromy ocení, když budete půdu pod korunou udržovat čistou bez plevele a pravidelně ji budete mulčovat. Na začátku sezóny do ní zapracujte kompost nebo vyzrálý hnůj.