Jak na skleník a vyvýšené záhony: Praktické tipy a nejlepší nářadí pro snadné zahradničení

Vyvýšené záhony si v posledních letech získávají mezi zahrádkáři velkou oblibu. I když jejich pořízení, případně výroba, vyžaduje buď větší finanční investici nebo pár hodin práce, jejich výhody jsou neoddiskutovatelné. A skvělé je, že je můžete mít na zahradě, terase nebo ve skleníku.  

Proč si udělat vyvýšený záhon

Hlavní předností vyvýšených záhonů je jejich praktičnost. Snadněji se obdělávají, protože při práci není nutné se tolik ohýbat. To ocení nejen starší lidé, ale i ti, kteří trpí bolestmi zad. Další důležitý aspekt je možnost vytvořit zcela kontrolované prostředí pro pěstování – vy si rozhodujete, jaký substrát nebo zeminu použijete a dokážete tak kompenzovat i nekvalitní půdu na pozemku. Ta bývá bolístkou především novostaveb, kdy zahradu tvoří z větší části navážka.

Kromě praktických výhod jsou vyvýšené záhony i estetickým doplňkem. Vhodně zvolený design a materiál dokáže zahradu povýšit na novou úroveň. Oblíbené jsou dřevěné konstrukce, ty lze snadno vyrobit svépomocí i ze zbytků dřeva, ale skvěle vypadají i záhony z kamene, plechu nebo betonu.

Praktické tipy pro vyvýšené záhony na zahradě i ve skleníku

  1. Zvolte správnou výšku záhonu: Ideální výška vyvýšeného záhonu se pohybuje mezi 40–80 cm. Vyšší záhony jsou pohodlnější na práci a usnadňují péči o rostliny.
  2. Na dno vyvýšeného záhonu se dává často králičí pletivo, které zamezí přístupu hrabošů. Nezapomeňte na něj, jestli vás hlodavci na zahradě trápí.
  3. Jak vrstvit vyvýšené záhony: Spodní vrstvu může tvořit hrubší organický materiál, jako jsou větve nebo štěpka, čím výš, tím by měl být organický materiál jemnější, zakončit ho můžete klidně čerstvě posekanou trávou. Prostřední vrstva by měla obsahovat kvalitní kompost (pokud ho nemáte, můžete rovnou do záhonu, cca do poloviny jeho výšky přidat čerstvý hnůj) a horní vrstvu tvoří substrát vhodný pro pěstování.
  4. Pravidelně kontrolujte vlhkost: Vyvýšené záhony mohou rychleji vysychat, proto je důležité zajistit pravidelné zavlažování, zejména v horkých měsících.

Skleník a vyvýšené záhony – dokonalá kombinace

Pokud máte skleník, vyvýšené záhony v něm výrazně usnadní organizaci práce i pěstování a celý prostor působí mnohem čistěji. Při konstruování vyvýšených záhonů ve skleníku si dejte pozor na správně zvolenou výšku - z vlastní zkušenosti ji doporučujeme vyměřit podle vlastní velikosti a nedělat záhony vyšší než do poloviny stehen. Uvědomte si, že se ke všem záhonům dostanete pouze z jedné strany a je potřeba, abyste dosáhli vždy až na konec. 

Jaké nářadí je ideální pro vyvýšené záhony?

Při práci s vyvýšenými záhony často zjistíte, že klasické dlouhé nářadí, jako je rýč nebo motyka, není nejpraktičtější. Stejně tak běžné zahradní nářadí na krátké násadě může být nepohodlné, zvláště pokud pracujete na větším záhonku. 

Pro tyto situace je skvělou volbou nářadí na středně dlouhé násadě. Většinou je o délce mezi 40 a 80 cm, Tato nářadí mají často délku mezi 40 a 80 cm a jsou ideální pro pohodlnou práci ve vyvýšených záhonech. Mezi oblíbené typy patří: