Na přelomu října a listopadu nejspíš sklízíte zbytky zeleniny ze záhonů, ukládáte zahradu i sebe k zimnímu spánku a přemýšlíte, co udělat se záhony na podzim.
Zvlášť zeleninové záhony jsou po sezóně dost vysílené a trochu smysluplné péče si před zimou zaslouží. Tak to pojďme vzít pěkně popořadě.
1. Úklid záhonů
Někdo tvrdí, že je potřeba ze záhonů sklidit rostlinné zbytky, aby bylo možné je opečovat. My je zbavujeme jen nemocných rostlin nebo těch, které byly hodně napadené škůdci, aby nechtění návštěvníci zahrady nemohli v záhonech přezimovat.
2. Příprava záhonů na zimu
Teď se dostáváme na tenký led, protože někdo nedá na podzimní rytí zahrady dopustit, jiný je zase zastáncem zahradničení bez rytí. Ať patříte do kterékoliv skupiny, nejspíš se shodneme, že po sezóně si záhony trochu vaší péče zaslouží.
Povrch záhonů upravte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Chcete-li se pustit do rytí, sáhněte po bytelném rýči, který vám práci usnadní a nebude ji naopak přidělávat. Dobrou zprávou je, že teď na podzim můžete záhony zrýt opravdu jen nahrubo, hroudy do jara promrznou a rozpadnou se. Stejně tak je ale v pořádku, když povrch jen projedete kultivátorem nebo šintovačkou. Půdu prokypříte, takže bude lépe absorbovat zimní srážky a oslabíte tak plevele, které koření pod zemí a uděláte si tak malý náskok na jaro.
3. Čím hnojit na zimu
Podzimní hnojení je úžasné v tom, že máte opravdu velké možnosti a vlastně s ničím nešlápnete vedle:
- Čerstvý hnůj (jakýkoliv kromě prasečího) použijte na záhony, kde chcete příští rok pěstovat zeleninu nejnáročnější na živiny (= zeleninu první trati). Jde většinou o plodovou zeleninu. Hnůj ve vrstvě rozložte na zem a zaryjte. V půdě se do jara rozloží. Můžete ho i nechat ležet jen na povrchu, do jara se do země velká část vsákne a na jaře shrábnete zbytek. Když ho necháte uležet v kompostu nebo někde v rohu zahrady, můžete ho na podzim znovu použít stejným způsobem a na záhonech už ho pak nechat.
- Granulovaný hnůj je variantou, když zahradničíte na městské zahrádce a k čerstvému hnoji nemáte přístup. Z naší nabídky je pro podzimní hnojení skvělý koňský hnůj v peletkách z rakouské Biofarmy nebo hmyzí hnojivo Black Frass. Obojí stačí posypat na záhony a zlehka zapravit (spíš z estetického než praktického důvodu, takže se nic nestane, když to neuděláte).