Podzimní střih růží? To je moment, kdy se rozhoduje o jejich zdraví a bohatém kvetení v příštím roce. Ideální čas na podzimní střih růží nastává po prvních lehkých mrazících, což bývá obvykle na přelomu října a listopadu - někdy později, někdy dříve. V posledních letech, s tím, jak jsou stále mírnější zimy, se střih růží každý rok trochu posouvá. Správný okamžik se jistě naučíte brzy vystihnout, pokud totiž stříháte příliš brzy, růže by mohla ještě obrazit. A to ji oslabí a učiní náchylnější vůči mrazům a zimnímu počasí obecně.
Jsou nějaké rozdíly v podzimním střihu podle druhu růže?
Ano, jsou, nejsou ale nikterak zásadní. Mnohokvěté růže, jako jsou polyantky a floribundy, potřebují jen lehké podzimní zkrácení výhonů na výšku kolem 30–50 cm. Takový střih zabrání lámání keříků pod tíhou sněhu, bohatě také postačí na udržení jejich tvaru. Vždy nicméně odstraňte poškozené a slabé větve, rostlina se pak snáze udrží v kondici. Hlubší řez růžových keřů nechte až na jaro, kdy budou růže připraveny znovu růst.
Velkokvěté růže, které vytvářejí nádherné jednotlivé květy, snesou podzimní zkrácení výhonů trochu větší, na asi 40 cm. I tady je důležité odstranit všechny nemocné a poškozené části. Pamatujte, že čím hlouběji střihnete, tím později růže v příštím roce vykvete – pokud toužíte po časném květenství, stříhejte střídmě a s rozmyslem.
Pnoucí růže na podzim vyžadují jen minimální úpravy. Můžete odstranit odkvetlé květy a poškozené větve, ale jinak je lepší ponechat dlouhé pruty růže neporušené, aby se ochránily před mrazem. Pokud mají výhony sklon se lámat, přivažte je k opěrným konstrukcím, aby byly chráněny před zimním počasím. Hlavní střih ponechte na jaro, kdy rostlina začíná aktivně růst.
U půdopokryvných růží pak není nutný radikální podzimní zásah žádný. Postačí, pokud odstraníte suché nebo nemocné výhony. A pokud v jejich případě potřebujete zmlazení či úpravy tvaru, provádějte řez až na jaře. Ani keřové a botanické růže většinou nepotřebují podzimní střih. Opět stačí odstranit poškozené nebo suché větve a ponechat rostlině přirozený vzhled, který jí pomůže přečkat zimu. Zásadní prosvětlující nebo zmlazovací střih proveďte na jaře.
Na co dát pozor? Klíčová je správná technika střihu
Vedení řezu pod úhlem 45° těsně nad pupenem směřujícím ven zajistí, že nově vyrůstající výhony budou směřovat ven z keře, což podpoří vzdušnost a zdraví růže. Opět není na škodu připomenout - při střihu platí, že čím hlouběji střihnete, tím později růže příští rok pokvete. Pokud chcete mít květy co nejdříve, zkraťte pouze nejvyšší části výhonů.
Na co dát pozor také? Po razantnějších zásazích ošetřete větší rány zahradnickým voskem nebo speciálním balzámem, které pomáhají chránit rostlinu před infekcí a umožňují rychlejší hojení. Velké zásahy do růží, které by rostlinu mohly oslabit, pak provádějte raději na jaře.
Čím stříhat, případně řezat na podzim růže?
Budete potřebovat několik základních nástrojů. Ostré zahradnické nůžky jsou základem, protože tupé nástroje mohou rostlinu poškodit a způsobit špatně se hojící řezy. Pro silnější větve můžete použít nůžky s pákovým mechanismem nebo jemnou pilku. Neobejdete se bez rukavic, růže mají ostré trny. Ochranný vosk nebo balzám vám poslouží k ošetření větších ran, které se při hlubším řezu mohou vytvořit.